W dzisiejszym poście chcę przybliżyć czytelnikom postać pani Anny Janickiej-Galant. Jej doświadczenia w pracy z synem Przemkiem są żywym dowodem na to, jak wiele można zdziałać z edukacją domową już dziś, w naszym kraju, osiągając znakomite efekty.
|
http://edukacjadomowa.monomit.pl/o-nas/anna-janicka-galant |
Z wywiadów i współtworzonej przez nią strony internetowej wyłania się obraz osoby całkowicie spełniającej się w realizowaniu założeń ED. Najciekawszą częścią tej opowieści jest to, że w trakcie nauki matka i syn podróżują razem, poznając najpierw historię, geografię, trasy wędrówek, a następnie adaptując wiedzę do codziennych zadań. Wspólnie odwiedzili min. Włochy, Ukrainę, Grecję, Turcję i Gruzję. Zazwyczaj podróżują... autostopem. To zaskakujące nie tylko ze względu na nieszablonowe formy nauczania, ale i na osobę samego dziecka: Przemek urodził się z lewostronnym niedowładem i uszkodzeniem mózgu w wyniku długotrwałego niedotlenienia przy porodzie. Dzięki wytrwałej pracy matki chłopiec w okresie przedszkolnym, mimo zrozumiałych ograniczeń i dolegliwości, nabywał wiedzę i umiejętności zazwyczaj niedostępne dla dzieci w jego wieku. Uczył się czytania metodą Domana. W okresie szkoły podstawowej teoretycznie chodził do szkoły publicznej, jednak znaczna część edukacji nadal polegała na uczeniu się w domu. Chłopiec kończył podstawówkę ze średnią 5,8 jako "chyba najrzadziej bywające dziecko w szkole". Wtedy też jego matka zetknęła się z opisywaną w poprzednim poście książką Marka Budajczaka „Edukacja domowa”. Zaczęła praktykować naukę w dwóch modułach: domowym i w podróży. O całej tej niekończącej się przygodzie możemy dowiedzieć się więcej ze wspominanej wcześniej strony internetowej (
edukacjadomowa.monomit.pl), gdzie odnajdziemy
książkę o podróżach z synem oraz z wywiadów. Szczególnie polecam
ten. Obecnie Przemek ma 19 lat.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Aby komentować nieanonimowo czytelnik bez aktywnego konta Google może wybrać z listy Komentarz Jako opcję Nazwa/Adres URL.